W trakcie lotu

W te wakacje kolejny ras leciałem samolotem na zagraniczną podróż i kolejny raz miałem okazję z bliska poobserwować pracę personelu pokładowego. Praca w przestrzeni powietrznej zawsze wydawała mi się być ciekawa i pasjonująca, nie tylko ze względu na miejsca, jakie się w niej odwiedza, ale również na ludzi, jakich można spotkać i przygody, w jakich  można wziąć udział.

61Podziwiam stewardów i stewardessy, stewardessa Piła, że zawsze zachowują zimną krew, są mili dla wszystkich i do tego perfekcyjnie wyglądają bez względu na okoliczności. Wiem, co mówię, bo niemal cały lot z Poznania do Londynu moja małżonka, siedząca obok, komentowała mi na ucho wygląd pań stewardess i to, że nawet kolor lakieru do paznokci mają dopasowane pod kolor uniformu. Dobrze, że od czasu do czasu żona zamykała buzię, bo nie mógłbym spokojnie skupić myśli i zastanowić się nad pracą w samolocie.

Praca ta wydaje się mieć bardzo dużo zalet, jednak z drugiej strony jest również niebezpieczna. Tu nie chodzi nawet o wypadki, zniknięcia samolotów z radarów powietrznych czy katastrofy samolotowe, ale również o zwykły wpływ codziennego latania na zdrowie ludzkie. Takie częste zmiany ciśnienia na pewno nie są dobre dla organizmu. Słyszałem też, że długoletnie stewardessy często mają problem z zajściem w ciążę i zawód ten prowadzić może nawet do niepłodności. Jak widać nie ma zawodów idealnych. W każdym jest coś nie tak.

Wzór do naśladowania

Mam dopiero szesnaście lat, przede mną jeszcze wiele decyzji do podjęcia, jednak już teraz wiem, że w przyszłości, o ile mi się uda, chciałabym zostać stewardessą, stewardessa Jelenia Góra. Moja kuzynka, Basia, która jest starsza ode mnie o 6 lat od roku pracuje właśnie jako stewardessa i za każdym razem opowiada mi wspaniałe rzeczy na temat tej pracy. Aż chce się słuchać o wszystkich tych wspaniałościach, jakie Baśka doświadcza pracując w liniach lotniczych. Mimo, że przez część miesiąca w ogóle nie ma jej w domu, to po paru tygodniach zagranicznych i krajowych wojaży zjeżdża na bardzo długi czas do domu, kiedy to w kółko śpi i wypoczywa.

a61Stewardessy, podobnie jak przedstawiciele innych zawodów, mają pewne ograniczenia co do liczby godzin pracy w ciągu miesiąca i te limity muszą być zachowane, przynajmniej w rocznym rozliczeniu. Obecnie Basia jest w domu, widujemy się praktycznie codziennie i ona codziennie ma mi coś ciekawego do opowiedzenia. Pewnie podoba jej się, że jej młodsza kuzynka tak bardzo ją idealizuje i chce być taka jak ona. Na jej miejscu też bym chętnie do mnie przychodziła, żeby pozbierać trochę komplementów.

Na kolejny lot Baśka wybiera się dopiero za dwa tygodnie. Jeszcze nie wie gdzie będzie leciała, ale na pewno będzie to jakiś lot międzynarodowy. Uważam, że Basia jest niezmiernie dzielna, odważna i bardzo przebojowa. Na pewno w pracy stewardessy utrzyma się przez wiele lat.