Ciemne strony zawodu stewardessy

ciemne strony zawodu stewardessyWymagania wobec stewardess są wciąż wysokie. To w końcu wizytówka linii lotniczych. Po przejściu przez rygorystyczne szkolenie i egzaminy, można przystąpić do pracy. A to nie zawsze jest taką, jaką sobie wyobrażaliśmy.

Ciężka, fizyczna praca

Młode dziewczyny, podejmując pracę stewardessy, często do końca nie zdają sobie sprawy, na co się decydują. Podnoszenie bagaży pasażerów i pchanie wózka cateringowego to nie jedyne wysiłki, jakie je czekają. Mało kto mówi o ogólnym fizycznym zmęczeniu, powodowanym różnicą ciśnień, czasu oraz ryzykiem nabycia przewlekłych chorób. Wystarczy np. raz polecieć w rejs z katarem, żeby nabawić się poważnego zapalenia zatok.  Dodatkowo reagowanie na przykre komentarze ze strony pasażerów bywa dość uciążliwe i czasem musi interweniować pilot. Gdy pasażer zaczyna zagrażać bezpieczeństwu pozostałych, załoga jest zmuszona do podjęcia decyzji o awaryjnym lądowaniu, oczywiście na koszt awanturującego się pasażera.

To tylko kilka z minusów i zagrożeń czekających na stewardessy w pracy. Ilość wiedzy i procedur, jakie muszą przyswoić, aby móc ubiegać się o tę pracę, jest również dość przytłaczająca. Smutne jest, że w tej pracy trudno o awans i zarobki powyżej 2000 złotych. Bo legendy o zarobkach załogi są mocno przesadzone.

Tryb pracy stewardessy

tryb pracy stewardessyW oczach większości osób, praca stewardessy wiąże się z podróżami po wielu krajach, zwiedzaniem interesujących miejsc oraz poznawaniem interesujących osób. To ostatnie zgadza się w zupełności, jednak tak naprawdę bliższe znajomości można zawrzeć jedynie z koleżanką z linii, na której się lata.

Praca non stop

Dzień stewardessy nie zawsze zaczyna się o ósmej rano i trwa do 16 – tej. Często lata się przecież nocą, do tego dochodzą różne strefy czasowe, różnica ciśnień, z którą również trzeba sobie poradzić. To dość duże obciążenie dla organizmu, również młodego. A przecież trzeba być miłym dla pasażerów i pozostałych członków załogi. Bywa, że stewardessa lub steward cały dzień tłumi złość, by potem dać jej ujście dopiero po powrocie do domu. W tym zawodzie szczególnie ważne jest pozytywne podejście do pasażera oraz panowanie nad emocjami.

Wszystkim stewardessa kojarzy się z uśmiechniętą, piękną kobietą, która zawsze ma dobry humor i cierpliwość wobec często zestresowanych pasażerów. Lecąc samolotem pamiętajmy, że to też ludzie, którzy mają prawo do gorszego dnia i nie wymagajmy od nich zbyt wiele. Nie mogą być w każdym miejscu jednocześnie.