Cechy wykluczające możliwość wykonywania zawodu stewardessy

przeciwwskazania do wykonywania zawoduChociaż wiele osób marzy o pracy w obsłudze pokładowej, nie każdy może podejmować próby pracy w tej profesji. Z miejsca wykluczane są osoby mające różnorodne kłopoty ze zdrowiem – np. chorują na którąś przypadłość związaną z układem krążenia lub oddechowym, mają lęk wysokości lub nie umieją pływać.

Praca stewardessy niebezpieczna dla zdrowia

Zdarza się, że stewardessy na drodze swojej kariery w tym zawodzie zaczynają cierpieć na różnorodne schorzenia zatok. Przy tak dużej różnicy ciśnień, mogą wyjść na jaw inne schorzenia, o których początkowo dana osoba nie zdaje sobie sprawy. Dlatego też kandydatki i kandydatów do pracy w powietrzu bada się coraz dokładniej, przeprowadzając liczne testy, mające wykluczyć występowanie chorób, mogących zagrażać życiu stewardessy lub stewarda, gdy ujawnią się w nieoczekiwanym momencie.

Stewardessa nie powinna również mieć schorzeń ortopedycznych – musi być w 100% sprawnym i wydolnym organizmem, który będzie gotowy do udzielenia pomocy pasażerom w każdej chwili. Poza tym ważne jest podejście do pracy – osoby mające skłonność do paniki, nie powinny wykonywać tej pracy, ponieważ jednym z jej głównych założeń jest zachowanie zimnej krwi, nawet w kryzysowych sytuacjach.

Czego uczy zawód stewardessy?

czego uczy zawód stewardessyKażda z osób pracująca w obsłudze pokładowej twierdzi, że praca stewardessy lub stewarda uczy bardzo wielu rzeczy. Należą do nich między innymi wytrzymałość fizyczna, odporność na stres oraz pewność siebie wynikająca z faktu, że dana osoba jest w stanie sobie poradzić niemal w każdej sytuacji. To bardzo przydatne cechy w niemal każdym zawodzie, więc przed byłymi stewardesami rynek pracy stoi otworem.

Rozwój na stanowisku stewardessy

Bywa, że niektóre osoby mogą pracować na pokładzie samolotu jedynie kilka lat. Może to być powodowane względami zdrowotnymi lub dość dużym ryzykiem zawodowym. Warto wspomnieć, że wiele byłych pracowników obsługi pokładowej po zakończeniu kariery może się ubiegać o jedno ze stanowisk szkoleniowych lub zostać przełożonym obsługi pokładowej. Ten zawód z kolei wiąże się z dalszym przebywaniem w powietrzu, więc może być dla niektórych niewskazany.

Była stewardessa świetnie nadaje się do pracy native speakera. Przez kilka lat codziennego posługiwania się językiem angielskim (i nie tylko), nabywa się niemal doskonałego akcentu. Skoro taka osoba perfekcyjnie posługuje się językiem obcym, może pracować również jako tłumacz. To znacznie bardziej stabilna praca niż ta wykonywana ponad kilometr nad ziemią.