Chociaż wiele osób marzy o pracy w obsłudze pokładowej, nie każdy może podejmować próby pracy w tej profesji. Z miejsca wykluczane są osoby mające różnorodne kłopoty ze zdrowiem – np. chorują na którąś przypadłość związaną z układem krążenia lub oddechowym, mają lęk wysokości lub nie umieją pływać.
Praca stewardessy niebezpieczna dla zdrowia
Zdarza się, że stewardessy na drodze swojej kariery w tym zawodzie zaczynają cierpieć na różnorodne schorzenia zatok. Przy tak dużej różnicy ciśnień, mogą wyjść na jaw inne schorzenia, o których początkowo dana osoba nie zdaje sobie sprawy. Dlatego też kandydatki i kandydatów do pracy w powietrzu bada się coraz dokładniej, przeprowadzając liczne testy, mające wykluczyć występowanie chorób, mogących zagrażać życiu stewardessy lub stewarda, gdy ujawnią się w nieoczekiwanym momencie.
Stewardessa nie powinna również mieć schorzeń ortopedycznych – musi być w 100% sprawnym i wydolnym organizmem, który będzie gotowy do udzielenia pomocy pasażerom w każdej chwili. Poza tym ważne jest podejście do pracy – osoby mające skłonność do paniki, nie powinny wykonywać tej pracy, ponieważ jednym z jej głównych założeń jest zachowanie zimnej krwi, nawet w kryzysowych sytuacjach.