Kim jest stewardessa?

1

W przypadku większości rejsów lotniczych na całym świecie, załogę  statku powietrznego obsługującą pasażerów podczas lotu stanowią kobiety, czyli tzw. stewardessy. Mężczyzn – stewardów spotkać można znacznie rzadziej, jednak w ostatnich czasach zainteresowanie mężczyzn tego typu pracą regularnie wzrasta. Steward czy stewardessa są osobami dbającymi o komfort i bezpieczeństwo podróżnych oraz załogi. Termin „stewardessa” powstał z połączenia słów: „steward” i „hostessa”.

Zawód stewardessy powstał w połowie dwudziestego wieku, gdy podróże statkami powietrznymi zaczęły być coraz bardziej popularne i dostępne dla większej liczby osób. Od stewardów i stewardess wymaga się przede wszystkim doskonałej prezencji, komunikatywności, otwartości i umiejętności nawiązywania kontaktów. W tej pracy przydają się również stalowe nerwy, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i pracy w warunkach trudnych, nierzadko niebezpiecznych.

Stewardzi i stewardessy to głównie osoby młode, otwarte na świat i nowe wyzwania. Wśród przedstawicieli tego zawodu nie spotkamy osób z nadwagą czy niespełniających określonych kryteriów wyglądowych. Zadaniem stewardów jest zapewnienie odpowiedniej atmosfery przelotu i poczucia, że pasażer jest gościem mile widzianym. W dzisiejszych czasach od załogi statku wymaga się znajomości języków obcych, zazwyczaj angielskiego i innego języka obcego.