Pilot, żołnierz, strażak, stewardessa, ratownik medyczny… Zawodów kojarzących nam się z notorycznym narażaniem się na niebezpieczeństwo, jest bardzo dużo. Jedne faktycznie są bardzo niebezpieczne, do innych z kolei przylgnęła taka łatka i nie sposób odczarować negatywnego obrazu wykonywanej pracy.
Praca w ogniu, wodzie i powietrzu
Piloci i marynarze zwykle są wymieniani jako pierwsi na listach zawodów, które są wyjątkowo niebezpieczne. Może się to wiązać z brakiem styczności z lądem lub ewentualnymi trudnościami z ewakuacją siebie i pasażerów. Obsługa lotu zwykle musi tracić energię i nerwy na trudnych pasażerów, którzy zdarzają się co najmniej kilka razy dziennie – i nie chodzi tu o uzbrojonych terrorystów, a raczej o roszczeniowych pasażerów, którym stewardessa kojarzy się tylko i wyłącznie ze służącą. Zdarza się to coraz rzadziej, ale jeśli już się wydarzy, to trudno przewidzieć, na jakich prośbach pasażerów się skończy.
Ratownicy medyczni na co dzień stykają się z ludzkim cierpieniem i śmiercią. To bardzo trudna, obciążająca układ nerwowy i psychikę praca. Jest ona wciąż bardzo niedopłacana, tak jak praca strażaków, którzy na co dzień narażają swoje życia. By ratować ludzi z ciężkich wypadków lub usuwać skutki nawałnic. Każdy z wymienionych zawodów zasługuje na wyższą płacę oraz poważne traktowanie, którego słusznie się domagają.
Myślę, że na liście zawodów niebezpiecznych znajdzie się o wiele więcej profesji.
Z pewnością tak jest. W artykule są wymienione niektóre z nich